Champions League: Sheriffen tog ingen fanger

Champions League fandt sin afgørelse lørdag aften, da Real Madrid besejrede Dortmund. Samtidig fandt afgørelsen i CL Odds også sted, og Sheriffen tog ingen fanger på vejen mod titlen

Champions League fandt sin afgørelse lørdag aften, da Real Madrid besejrede Dortmund. Samtidig fandt afgørelsen i CL Odds også sted, og Sheriffen tog ingen fanger på vejen mod titlen. Turneringen, som er sponsoreret af Nye Expekt, fik dog et brag af en finale med en afgørelse, der først faldt til aller sidst.

Tre minutter før tid fik Real Madrid tilkendt et frispark et par meter udenfor feltet. Op træder Toni Kroos og forsøger at score i sin afskedskamp. Det var tyskerens andet skudforsøg. Havde han holdt sig til ét forsøg, var HSV løbet med sejren i Champions League.

SE DAGENS MANGE SPILFORSLAG HER

HSV kørte nemlig sin ene kupon hjem med 290 kroner i gevinst. På grund af Kroos fik han dog ikke den anden kupon i hus, og da Sheriffen samtidig satte begge kuponer lige i skabet, var sejren hans. Uafgjort ved halvleg til odds 2.40 havde allerede sat tryk på HSV.

Da en kombination med fire udfald gled hjem i løbet af 2. halvleg kunne Sheriffen stikke sine seksløbere i bæltet igen i visheden om, at titlen og førstepræmien på 3.500 kroner, sponsoreret af Nye Expekt i første udgave af Champions League odds, var i hus.

Det har været en suveræn knockout-fase for Sheriffen, som har vundet gevinst i samtlige seks runder og altså også på begge kuponer i finalen. En forrygende bedrift og dermed også en meget fortjent titel, som Sheriffen selvsagt var yderst tilfreds med, da Spilfiduser fangede ham for en kommentar.

“Det var dejligt at se, at min krystalkugle ikke pludselig svigtede i finalen. Nu har den virket så smukt igennem hele forårssæsonen”, griner Sheriffen, der dog indrømmer, at han var ved at få nerver på i løbet af 2. halvleg.

“Jeg kunne jo se, at HSV lå godt til, så det var ekstremt tilfredsstillende, da lige præcis Toni Kroos trådte an til dét frispark. Det havde han næppe gjort, hvis ikke det havde været afskedskamp”, funderer Sheriffen og udtrykker sympati med sin finalemodstander.

“HSV gjorde det lidt for spændende efter min mening, så stort cadeau til ham, men nu er jeg nødt til at løbe. Jeg har en gevinst, jeg skal have ud at arbejde”, griner Sheriffen, der har en klar plan om, at få de 3.500 kroner til at yngle under den kommende EM-slutrunde.

Slutresultat: Sheriffen – HSV 463 – 295

Sådan tippede de i finalen:

Kupon 1:
Uafgjort ved halvleg
Samlet odds 2.40

Kupon 2:
Over 7,5 hjørne
Vinicius Junior Over 0,5 skud inden for rammen
Under 4,5 mål
Real Madrid over 0,5 mål
Samlet odds: 2.23

MODTAG OP TIL 100 SPILFORSLAG OM MÅNEDEN

Kupon 1:
Kroos under 1.5 skud odds 1.47
Mendy under 0.5 skud odds 1.34
Samlet odds 1.90

Kupon 2:
Under 1.5 mål før pausen odds 1.49
Over 2.5 kort odds 1.23
Bellingham under 2.5 skudforsøg odds 1.68
Samlet odds 2.95

Af de 32 deltagere formåede 24 at vinde gevinster undervejs og flest vandt Sacir, mens de to finalister sluttede på de to efterfølgende pladser. Alt i alt vandt de 24 tippere 23.031 kroner hos Nye Expekt.

Pengelisten:

I altGevinster
Sacir2459
Sheriffen2409
HSV2046
Ymeren19741962
Lsmith1320
ZodiacDK1252
Sandby781204
PC1201
FC Slaske955
Bjarne Drengen855
Victro837
Elliott Mulder832
Hockey761
Prangsgaard753
Gødvad541
Sputnik506
Ross and the Barkleys502
ManU452
Stark99449
Niko417
VinderOdds377
FC Sløvpadderne364
Radio Müller352
Goatwuah225
Samlet23031

Nye Expekt

Velkomstbonus

Spil dig til 1000 kr. freebet
18+, regler & vilkår gælder*, Spil ansvarligt, Rofus.nu, StopSpillet.dk